ביטוח רעידת אדמה

כל הזמן מבטיחים לתושבי ישראל שבשלב כלשהו בעתיד, לאו דווקא הרחוק, תהיה בישראל רעידת אדמה – כפי שההיסטוריה והמבנה הגיאולוגי של ישראל מלמדים. רעידות אדמה נוצרות עקב תנועת היבשות הטבעית והן יכולות להיות קלות מאוד או קשות והרסניות כפי שהיה במקומות רבים בעולם בשנים האחרונות, ישראל נמצאת על קו השבר הסורי אפריקאי שהוא אזור בעל נטייה טבעית לרעידות אדמה ופעילות גיאולוגית ומאן מקור הסכנה.

ביטוח רעידת אדמה הוא אם כך נושא חשוב שיש לתת עליו את הדעת מכל הבחינות, למרות שביומיום אנו לא מרגישים את סכנת רעידת האדמה מרחפת מעל ראשינו. חשוב להבין מראש כי במקרה של רעידת אדמה אין ביטוח רעידת אדמה ממשלתי והמדינה אינה חייבת לפצות את אזרחיה במקרים רבים, כמו כן, אם וכאשר תתרחש רעידה כזו בישראל המצב עלול להביא לכאוס מוחלט מכל הבחינות, ולכן היערכות לקראת רעידת אדמה מראש יכולה למנוע אסון אנושי וגם כלכלי.

אנקדוטה מעניינת לגבי ביטוח רעידת אדמה נוגעת לחוסן הכלכלי של חברות הביטוח במקרה של רעידה קשה, מומחים כלכליים שונים מעלים את הנקודה כי במקרה של רעידת אדמה קשה חברות הביטוח עלולות לקרוס או להיקלע לקשיים כתוצאה מהסכומים הגבוהים שיאלצו לשלם בעקבות ביטוח רעידת אדמה שלקוחותיהם רכשו.

ביטוח רעידת אדמה – בעיקר לגבי רכוש

ביטוח רעידת אדמה הוא מונח שיכול להיות רלבנטי לביטוחי תאונות אישיות, ביטוחי חיים, ביטוחי נסיעות לחו"ל, ביטוחי חבות חוקית (אחריות מעביד למשל) ועוד, אך הכוונה היא מן הסתם בעיקר לביטוח רעידת אדמה בהקשר של ביטוחי רכוש למיניהם – עסקיים ופרטיים.

ברוב המקרים לגבי ביטוחי רכוש וביטוח רעידת אדמה מדובר על כיסוי נפרד ואופציונאלי, כך שלקוח שרוצה כיסוי ביטוחי מפני רעידת אדמה צריך לבקש זאת במפורש ולשלם עבורו תוספת לפרמיה.

המדינה לא תפצה את רוב נזקי הרכוש

כאמור, אין ביטוח רעידת אדמה ממשלתי, חוק נפגעי אסון טבע למשל כולל נזקים מרעידת אדמה אך הוא קובע כי פיצוי יוענק רק לנכסים מייצרי הכנסה (בייחוד תשתית חקלאית) לבעליהם ורק אם קיים ביטוח מסחרי בנוסף.

אנשים פרטיים וגורמים עסקיים רבים ויתרו על רכישת ביטוח רעידת אדמה לגבי ביטוחי הרכוש השונים שלהם על מנת לחסוך בעלויות הפרמיה וגם כי החשש בקרב הציבור אינו כבד מפאת העובדה שלא מורגשת רעידת אדמה ב"כל שני וחמישי" בישראל. אך בהחלט רצוי לבחון את הנושא ואת מוכנות הנכס/רכוש למקרה של רעידת אדמה, לא תמיד מדובר על עלות גבוהה מאוד ואם המבנה מועד לקריסה או פגיעה משמעותית אולי כדאי לרכוש ביטוח רעידת אדמה ולישון בשקט בלילה.

ביטוח רעידת אדמה במסגרת ביטוח דירה

הסעיף של ביטוח רעידת אדמה לא כלול באופן אוטומטי בפוליסות של ביטוח דירה (ביטוח מבנה בעיקר) וגם אם הוא קיים אז בעלי דירות רבים מבקשים להסירו כדי לשלם מעט פחות בכל חודש. קודם כל יש לדעת האם קיים כיסוי כזה או לא ולהבין את המשמעות של הנושא עבור כל בעל דירה.

אם קיים או נרכש ביטוח רעידת אדמה אז חשוב להבין את נושא ההשתתפות העצמית, סעיף חשוב בכל ביטוח אך במקרה של רעידה קשה ונזק משמעותי לנכס, השתתפות עצמית גבוהה יכולה להיות בעלת ערך של המון כסף. ההשתתפות העצמית כחלק של ביטוח רעידת אדמה משתנה בהתאם לביטוחים עסקיים או פרטיים.

ביטוח רעידת אדמה יכול להציע פיצוי כספי במקרה של רעידה צפויה בישראל, בנוסף, מבנים מתאימים רצוי שיחוזקו וישודרגו מפני רעידות אדמה באמצעות תמ"א 38 למשל שתכליתה עניין זה בדיוק. למרות בעיות ביישום תמ"א 38 ברוב חלקי הארץ, תכנית זו היא האופציה הטובה ביותר לביצוע שיפוץ דירה לקראת נזקי אסון טבע.