חדשות תמ"א 38 – 2010

בעמוד זה ניתן למצוא ידיעות על תמ"א 38 שהתפרסמו בשנת 2010 באמצעי התקשורת השונים.

29.12.2010

בהוד השרון, הועדה המקומית לתכנון ובנייה אישרה את הרחבת תכנית תמ"א 38 בעיר. במסגרת ההרחבה, יתווספו זכויות לבניינים בהם מתבצעת התכנית: אישור לבניית בין שתי קומות נוספות (במקום אחת) ועד הכפלת מספר הקומות בבניין בכפוף לאישור שמאי מומחה מטעם העירייה. התכנית עשויה לעודד ולתמרץ את ביצוע הפרוייקטים בעיר, כאשר כיום ישנם עשרה מבנים בלבד הממתינים לאישור התוספות.

9.12.2010

פסיקה עקרונית של בית הדין המחוזי תעניק את זכויות הבנייה על הגג לבעלי נכסים בתל-אביב המבצעים את פרוייקט תמ"א 38. הבניין הראשון שיהנה מהפסיקה נמצא ברחוב דיזינגוף 216 בעיר.

12.9.2010

חברת "אופטיקנה" הכריזה על כניסתה לשוק הנדל"ן עם הקמת החברה "אופטיקנה נדל"ן" אשר תבצע שיפוצי תמ"א 38 בבניינים ברחבי הארץ. חברת הבת החדשה תתמודד על מכרזים בתל-אביב, רמת-גן והרצליה, ותציע שיפוץ פנימי חינם בבניינים אשר יסכימו לעבור חיזוק לפי התכנית.

7.9.2010

משרד הפנים, בניסיון לעודד ולהרחיב את הכנת בנייני ישראל לרעידות אדמה, העביר חוזר מנכ"ל לראשי רשויות המורה להם לזרז ככל האפשר את הטיפול בבקשות לאישור בנייה במסגרת תכנית תמ"א 38.

5.9.2010

פיקוד העורף הגיש הצעה לתכנית חדשה לעידוד הרחבת המימוש של תכנית תמ"א 38 בארץ. התכנית, בעלות של 5 מיליארד ש"ח, כוללת מתן מענקים לאזרחים על מנת שיוכלו לממן בניית ממ"ד בדירה. המענקים יהיו עד גובה של 70% מעלות השיפוץ באזורים הנמצאים בסיכון גבוה. כמו כן, פיקוד העורף הגיש שורה של המלצות בנוגע להכנת עסקים וגופים מסחריים למקרים של רעידת אדמה או מלחמה. העלות למיגון בבית העסק היא כ-1500 ש"ח לעובד.

***

החברות קציר השקעות ודרין הכריזו על שיתוף פעולה במסגרתו החברות ישקיעו כ-100 מיליון ש"ח בפרוייקטים של תמ"א 38 ברחבי הארץ. השותפות נמצאת במגעים מתקדמים עם שלושה בניינים בתל-אביב ובהרצליה בנוגע לעבודות השיפוץ בבנייני הדירות.

2.9.2010

קרן קציר השקעות, בשיתוף עם חברת היזמות דן דרין, הקימה חברת אשר תשקיע 100 מיליון דולר בפרוייקטים לביצוע תמ"א 38 בנכסים בתל-אביב ובהרצליה.

23.8.2010

רעש אדמה קל הורגש לפנות בוקר בצפון הארץ. הרעש, בעוצמה של 3.1 בסולם ריכטר, הורגש בעיקר בגליל העליון ובאצבע הגליל. זהו רעש האדמה השני שדווח בצפון הארץ השנה.

22.8.2010

יוזמה חדשה מתעתדת לשפר ולייעל את תהליך השיפוץ והחיזוק. היוזמה החלה כאשר דיירי רחוב דון יוסף בהרצליה הצליחו להוביל מהלך של חיזוק מספר מבנים יחד, ומשמעות הדבר היא חיסכון בעלויות ובזמן הבנייה והשיפוצים. גם במקומות אחרים בארץ יזמים מתחילים לאגד דיירי בניינים סמוכים על מנת לייעל את עבודתם.

פרוייקטים מסוג זה מתקיימים כיום בתל-אביב, הרצליה, רמת-גן, בת-ים, קריית-אונו ועוד. על פי היזמים, בפרוייקטים הכוללים שלושה או ארבעה בניינים במקביל ניתן לחסוך עד מאה אלף שקלים מעלות העבודה של כל בניין, וכמה מאות אלפים בחישוב הכולל. בחלק מהמתחמים מדובר לא בארבעה, אלא אף בשניים עשר מבנים שיחוזקו במקביל.

אך מובן שיחד עם הכפלת מס' הבניינים והדירות, ישנו גם הצורך להשיג הסכמה של יותר דייירים, דבר שעשוי להיות קשה ולהאריך את תהליך השיפוץ.

17.8.2010

אשדוד, אחת הערים המובילות בישראל בתמיכה בחיזוקי מבנים לפי תכנית המתאר תמ"א 38, ערכה דיון בועדה המקומית לתכנון בבנייה והסמיכה את מהנדס העיר שלמה נער להעניק הקלות באישורי הבנייה במקרים בהם בניינים אינם עומדים בדרישת התכנית לגבי מקומות חנייה.

על פי החלטת הועדה ניתן יהיה להשלים מקומות חנייה מחוץ לבניין כל עוד נשמר יחס של אחד לאחד בין יחידות הדיור למספר החניות.

***

עובדי האגודה לתרבות הדיור באילת צפויים לעבור הכשרה בנושא תמ"א 38 בקרוב, על מנת שיוכלו לסייע לדיירי הבניינים העומדים לפני שיפוץ. באגודה מקווים כי ליווי הדיירים יסייע בהשגת הסכמתם לביצוע התכנית, הסכמה שמסתמנת עד כה כמכשול העיקרי להפצתו של הפרוייקט בבניינים רבים בארץ.

29.7.2010

כנסת ישראל אישרה סדרה של תמריצים המיועדים להחזיר את הרוח למפרשי תכנית המתאר. התמריצים יעניקו לקבלנים את הזכות לבנות יותר מקומה אחת נוספת לבניין שיחוזק. יוזם ההצעה הוא חבר הכנסת זבולון אורלב. עד כה תכנית המתאר תמ"א 38 נתקלה במספר בעיות, בין היתר הסכמת שני-שליש מהדיירים לביצוע התכנית ובעיות של כדאיות כלכלית.

עם זאת, בסקר שנערך התגלה כי 75% מהדיירים בבנייני דירות ישנים (שנבנו לפני 1980) בישראל היו מעוניינים כי התכנית להגנה מפני רעידות אדמה תתבצע בבניין בו הם גרים. למרות הנתון המעודד, רק 43% מהמשיבים ציינו כי הם מאמינים שפרוייקט כזה יתבצע בבניין בחמש השנים הקרובות.