שדרוג הבניין בתמ"א 38

תמ"א 38 היא תכנית ארצית חשובה מאוד שעם השנים הולכת ומשתכללת מבחינת ההיתכנות הכלכלית של הפרויקטים והכדאיות שלהם עבור הדיירים בבניינים. מעבר לכך שבניין שעובר פרויקט של תמ"א 38 מקבל חיזוק מהותי בפני רעידות אדמה ובכך הדיירים מקבלים שקט נפשי מסוים וביטחון גדול יותר, ומעבר לכך שחזית הבניין עוברת שדרוג קוסמטי וכמובן שהיזם המבצע את הפרויקט יכול להוסיף דירות בבניין כדי להרוויח על הפרויקט – התכנית מאפשרת שדרוגים נוספים לבניין. שדרוגים שמעלים את רמת החיים של הדיירים, את נוחות השימוש בבניין וכמובן שאת ערך הדירות.

חשוב להבין מראש כי לא כל בניין שעומד בדרישות הסף של תמ"א 38 יכול לקבל אישור לביצוע השדרוגים הנוספים מעבר לחיזוק, הוספת יחידות דיור ושיפוץ חזיתו. הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה יכולות לאשר פרויקטים בכמה מתווים אפשריים ואת כל או חלק מהאפשרויות של בנייה במסגרת התמ"א. אך במרבית המקרים התכניות כוללות אישורים לבקשות של שדרוגים נוספים וכן היזם עצמו מבצע שדרוגים נוספים לבניין שלא במסגרת התמ"א אלא כחלק מהשירות לדיירים ומעין "תשלום" על קבלת זכויות הבנייה שלהם מכוח התכנית.

מעלית

תמ"א 38 רלבנטית הרי למבנים שנבנו לפני 1980, כך שברבים מהם אין מעלית לשירות דיירי הקומות העליונות אלא רק חדרי מדרגות. מדובר על חובר מהותי שפוגע באיכות החיים של כל מי שגר מעבר לקומת הקרקע – קניות, עגלות של הילדים, דירים קשישים וכן הלאה. הגדרות הממשלה לגבי תמ"א 38 קובעות כי בניין שעובר חיזוק וניצול זכויות בנייה מיוחדות יכול בהחלט לקבל תוספת של מעלית, בין אם בתוך הבניין אם זה מתאפשר פיזית או בבנייה מיוחדת וחיצונית למבנה – כולל חריגה מקווי הבניין הרגילים והמקוריים. בפרויקטים רבים הדיירים מתנים את העברת הזכויות לקבלן המבצע בבניית מעלית וזהו צעד נבון שמשפר מהותית את החיים בבניין עבור כל המעורבים.

שיפוץ הגינה המשותפת בבניין

פרויקטים של תמ"א 38 מחזקים את הבניין ומשווים לו מראה חדש ואלגנטי יותר מבחינה חיצונית. שדרוג נוסף ומשמעותי במיוחד הוא האפשרות לשפץ במידה נרחבת את הגינה המשותפת של הבניין, הקדמית והאחורית בהתאם לסיכומים עם הקבלן המבצע ורצון הדיירים. אפשר לקבל עיצוב גינה חדש, ביצוע של עבודות תשתית, השקיה,  בניית הגינה עצמה מבחינת אדמה, חפירות, צמחים וכן הלאה.

לובי חדש ומרשים לבניין הוותיק

תמ"א 38 כוללת כמעט בכל המקרים גם שיפוץ מסיבי ללובי הבניין, מה שהיה פעם חדר כניסה אפרורי, מלוכלך ולא מזמין הופך בסיום הפרויקט לבהיר, מעוצב ושימושי לטובת כל הדיירים. זהו שירות דומה להוספת או שיפוץ גינה משותפת אך גם הכרח המציעות כי עבודות החיזוק של הבניין פוגעות לרוב בלובי עצמו ומצריכות שיפוץ/שינוי בו.

אמנם הלובי משמש ברוב המקרים פשוט כאולם שממנו הולכים למעלים או עולים לדירה, אך כאשר הוא מעוצב, חדש, נקי ונעים החיים בכללותם הופכים טובים ונעימים יותר בבניין המשותף.

שערים חשמליים לבניין

שדרוג חשוב, אפשרי ומומלץ מאוד במסגרת ביצוע פרויקט תמ"א 38 בבניין הדירות המשותף הוא הוספת שערים חשמליים. שער חשמלי מאפשר שליטה טובה ויעילה מאוד על אילו מכוניות נכנסות לחניות הפרטיות של הדיירים, הוא מוסיף לאיכות וליוקרה של הבניין ומקנה ביטחון טוב משמעותית מהמצב לפני השדרוג.

חניות

בערים רבות נושא החנייה הוא נושא רגיש ומהותי. תמ"א 38 קובעת ודורשת פיתרון חנייה לדירות החדשות שייבנו במסגרת הפרויקט וכן הצגת פיתרון לחניות שנפגעו כתוצאה מהפרויקט – כך שבפועל אפשר לקבל עוד חניות לבניין – בין אם בחניון הפנימי באם קיים כזה או בחניות חיצוניות לנוחות הדיירים.

ראו גם:
תמ"א 38 בבתים פרטיים