שלבי תכנון השיפוץ

ביצוע שיפוץ בהתאם לתמ"א 38 אינו משימה קלה. עליכם לעבור שלבים רבים לפני שתוכלו ליהנות מתוספת השטח, מבנה משודרג ובטיחותי.

שלב ראשון – הסכמת הדיירים

על מנת לבצע את התוכנית בבניין, יש לקבל ראשית את הסכמתם של הבעלים. על פי החלטת ממשלה מחודש ינואר 2008, התחלת עבודה על שיפוץ הבניין בלבד דורשת הסכמה של 50% מהבעלים. לעומת זאת, על מנת לבצע הרחבה של יחידות דיור קיימות במסגרת תמ"א 38 יש לקבל אישור נרחב יותר אשר יכלול 60% מהבעלים.

אישור של כל הבעלים נדרש רק על מנת להוסיף יחידות דיור נוספות (במצב זה ניתן גם להגיש בקשה מיוחדת למפקח על רישום מקרקעין על מנת שיתקבל אישור הכולל הסכמה של 66% בלבד מהבעלים).

פסק דין תקדימי חדש מאפשר ביצוע שיפוץ גם ללא הסכמה של הדיירים כל בבניין – להרחבה – ביצוע תמ"א 38 למרות התנגדות דיירים בבניין.

בדיקות קונסטרוקציה – מהנדס בניה

ישנם מספר שלבים לביצוע תהליך השיפוץ, והראשון בהם הוא בדיקת הבניין על ידי מהנדס. אם המהנדס מוצא כי הבניין אכן זקוק לשיפוץ על מנת לעמוד בתקן הנדרש, עליו להמליץ מהי שיטת החיזוק המתאימה ביותר למקרה זה. כל בניין הוא סיפור בפני עצמו ומהנסד יקח בחשבון נתונים רבים כמו:

אזור בארץ – כל אזור בארץ נמצא בסיכון שונה לפגיעה מרעידת אדמה

תשתית – סוג הקרקע באזור בו נמצא הבניין

איכות הבניה -האם יסודות הבניין במצב טוב? האם מורגשת שקיעה של יסודות?

סוג הבניה – מבנים על עמודים רגישים יותר לרעידות אדמה

תכנון – במשך השנים השתנה תכנון המבנים ולמבנים בני 80 שנים דרוש חיזוק שוה מלמבנים בני 40 שנים

תכנון על ידי אדריכל

בשלב הבא, מסקנות המהנדס תועברנה לאדריכל על מנת שיבחן את אפשרויות השיפוץ והוספת יחידות הדיור. כמו כן, האדריכל יאפשר לבעלי הבניין לקבל הערכה אודות המשמעות הכספית של ביצוע השיפוץ.

אם התקבלה החלטה משותפת על ידי בעלי הבניין להמשיך ולפעול למען השבחת הנכס, תגובש תוכנית מפורטת על ידי אנשי מקצוע בתחום הבנייה והאדריכלות. עם סיום ההכנות, תוגש התוכנית לרשויות המקומיות על מנת לקבל אישור סופי לכך שהתוכנית עומדת בכל דרישות תמ"א 38 וניתן להתחיל בביצוע הפרויקט. לאחר קבלת כל האישורים הנדרשים, ניתן יהיה להתחיל בשיפוץ עצמו ובשדרוג בטיחותו וערכו של הבניין.