שיפוץ דירה

סיבות לשיפוץ לדירה: כל מה שצריך לדעת

מגיע זמן במהלך תקופת חייו של כל בניין או דירה, בו יש צורך בביצוע שיפוץ יסודי או שיפוץ קוסמטי. במקרים בהם תהליך השיפוצים מתבצע גם למטרות אחרות כגון, הרחבת הבית לצורך הגדלת המשפחה, או השבחת הנכס לצורך מכירתו. בכל אחד מהמקרים, מדובר במשימה לא פשוטה הדורשת במקרים רבים התייעצות עם אנשי מקצוע ותכנון מוקדם של מרכיבים רבים, כגון מקום מגורים חלופי, הוצאות כספיות לא צפויות ועוד.

שיפוץ דירה עשוי להתבצע לצורך מטרות שונות, בנוסף יכול שיפוץ הדירה להתבצע תוך מתן דגש על מרכיבים שונים. ניתן לבצע שיפוצים קוסמטיים בלבד, כגון צביעת הדירה, סתימת חורים בקירות, החלפת אריחים ועוד. בנוסף ניתן לבצע שיפוץ מהותי יותר, כגון החלפת חדרים שונים, החלפת תשתיות או ריצוף והוספת חדרים או בניית קירות. לגבי שיפוץ חיצוני – שיפוץ חיצוני של הבניין.

שיפוץ דירה עשוי להיות בכל אחד מהמקרים משימה לא פשוטה ומורטת עצבים. תקופת שיפוצים מוכרת כרוויה בלחצים נפשיים וכספיים. לכן בטרם נקפוץ לתהליך המורכב חשוב לצבור כמה שיותר אינפורמציה ולתכנן מראש את אופי השיפוצים.

מרחיבים את הדירה, מכינים דירה להשכרה, או משפרים את איכות החיים: סיבות לשיפוץ דירה

קיימות אינספור סיבות לשיפוץ הדירה, שכן אורח החיים הדינאמי של רוב האנשים, בנוסף להרעה במצב הדירות במהלך השנים, הופכים את שיפוץ הדירה להכרח. למרות זאת, לא תמיד קל להגיע להחלטה שאכן צריך לשפץ את הדירה. קשה מאוד לעיתים להחליט על עיתוי נכון לתחילת השיפוצים וקשה להעריך האם אנו באמת צריכים לשפץ. שיפוץ בית נובע לרוב מהסיבות הבאות:

  1. שיפוץ דירה לשיפור רמת החיים. דירות רבות סובלות מנזקים שונים שהצטברו במהלך השנים. לעיתים מדובר בנזקים קוסמטיים בלבד, כגון, צבע דהוי, מרצפות שחוקות וכדומה. אולם במקרים רבים מדובר במרכיבים המשפיעים באופן משמעותי על איכות החיים. חדרי המטבח והאמבטיה לדוגמה, מחייבים במקרים רבים שיפוץ והתאמה לדיירים הנוכחיים. במקרים אלה מדובר בשיפוצים שסובלים דיחוי ולכן ניתן לתכנן אותם מבעוד מועד. כמו כן מדובר בשיפוץ חלקי ולכן אין צורך במעבר דירה זמני והטרחה היא קטנה יותר.
  2. שיפוצים דחופים. ישנן מערכות שונות בדירה שלא ניתן להתקיים בלעדיהן. רשת החשמל או הצנרת חייבים לתפקד כמו שצריך. בנוסף רטיבויות בהיקף גדול, או דליפות של מים, עשויות להפריע באופן משמעותי לאורח החיים הרגיל שלנו. במידה ולא עלינו על הבעיות האלו מבעוד מועד, נאלץ לבצע שיפוץ דחוף ומיידי. במקרים רבים ניתן לבחור האם לטפל בבעיה מהשורש ולבצע שיפוץ מקיף, או לפתור את הבעיה באופן זמני ולהשאיר את השיפוץ הגדול לזמנים טובים יותר.
  3. דירה להשכרה או למכירה- מקפיצים את ערך הנכס. טרם נחבר למכור דירה או להשכיר אותה, אנו יכולים לעלות את ערכה על ידי ביצוע שיפוצים. גם במקרה זה ניתן לבצע שיפוצים אסתטיים בלבד שמטרתם להפוך את הדיה לנעימה יותר. בנוסף ניתן לטפל גם בבעיות מהותיות יותר. שיפוץ מסוג זה עשוי להעלות באופן משמעותי את ערך הנכס.
  4. מרחיבים את הדירה. זוגות רבים בישראל רוכשים בתים פרטיים ודירות בעלי שטח קטן בשל מגבלות כספיות. לאחר מספר שנים עם התרחבות המשפחה ושיפור המצב הכלכלי מרחיבים בני הזוג את מרחב המחייה שלהם. שיפוץ לצורך הרחבה הוא במקרים רבים הליך מורכב שלוקח זמן רב, במיוחד כאשר מדובר בהוספת קומה לבית פרטי או הרחבות דומות. לכן חשוב להתכונן מראש לשיפוץ מסוג זה.