שיפוץ חיצוני של הבניין

משפצים את בניין המגורים- אפשרויות וקשיים

לא מעט בנינים בישראל דורשים שיפוץ חיצוני מקיף. איכות הבנייה הישנה בישראל ונזקי הזמן הרבים גורמים לבתים רבים להיראות מוזנחים. שיפוץ בניין עשוי להיות שיפוץ פנימי ולכלול החלפת צנרת, הוספת מעלית ומרכיבים נוספים. בנוסף, קיימת אפשרות לעשות שיפוץ חיצוני הכרוך בצביעת הבניין סתימת חורים וחלקים רופפים בבניין וחיזוק הבניין באופן כללי.

למרות שבנינים רבים נמצאים במצב הדורש הליך של שיפוץ חיצוני, עשויים להיווצר קשיים רבים בדרך. חילוקי דעות בין הדיירים השונים לגבי אופי השיפוץ וקיומו ובחירת קבלן לביצוע העבודה, עשויה להיות משימה לא פשוטה שתגזול זמן ומאמצים רבים. כדי להעביר החלטה על שיפוץ חיצוני של בניין דרוש ה הסכמה של רוב הדיירים בבניין, מצב שלא תמיד קיים.

אולם מנגד, עומדת כיום בפני דיירי בנייני המגורים אפשרות לשלב בין ביצוע שדרוג לבניין וביצוע תמ"א 38 במקביל ובכך להכין את הבניין לשנים הבאות. לכן בטרם נבחר ללכת למהלך של שיפוץ חיצוני של בניין יש לשקול בכובד ראש את האפשרויות העומדות בפנינו.

תמ"א 38 מה מציעים והאם זה אפשרי?

מגורים בבניין רב קומות ודיירים עשוי להביא במקרים רבים לחיכוכים בכל הנוגע לתכניות שיפוץ ושיקום הבניין. בניינים רבים בארץ נבנו לפני עשרות שנים וכיום יש לבצע בהם חיזוק בנייה, שיפוץ חיצוני אסתטי מקיף והוספת מעליות. מדינית ישראל השיקה לפני מספר שנים את תכנית המתאר תמ"א 38, שמטרתה להכין את המבנים בישראל לקראת רעידת אדמה.

מה זה ולשיפוץ חיצוני של בניין? שירותי הבנייה המציעה התמ"א 38 כוללים בנוסף לחיזוק המבנה גם הוספת מעלית ושיפוץ חיצוני מקיף של הנכס. תמ"א 38 מאפשרת לבנינים העומדים בקריטריונים לקבל מימון עקיף לשירותי השיפוץ האלו באמצעות קבלת אחוזי בניה שאותם ניתן למכור לקבלן תמורת ביצוע עבודות השיפוץ למעשה מציעה לנו ממשלת ישראל לממן את השיפוצים בבניין המגורים שלנו דבר שעשוי להשביח את ערך הבניין בכ-20%-30%. התמ"א מציעה לבצע את העבודות השונות על ידי אנשי מקצוע או לדאוג להחזרים כספיים לדייר הבניין.

איך בכלל ניתן לעמוד בקריטריונים של תמ"א 38? מדובר בהליך לא פשוט, ראשית מדובר בתכנית התקפה רק עבור מבנים שנבנו עד לשנות ה-80. בנוסף צריכה להיות הסכמה של שני שליש מדייר הבניין לצורך ביצוע התהליך. לאחר מכן יש להגיש תכניות בנייה מסודרות שכן ביצוע תמ"א 38 דורש קבלת היתר בניה ואילו שיפוץ חיצונירגיל ניתן לבצע ללא צורך בקבלת אישורי בניה או אישורים מהרשות המקומית.

מכשול נוסף: הסכמת וועד הבניין

למרות ההזדמנות הנחשקת לכאורה, במקרים רבים מתקשים הדיירים להגיע להסכמה לגבי אופי תכניות השיפוץ.  לדיירים שונים יש שיקולים שונים וכל דייר רוצה שערך הדירה שלו יעלה באופן המשמעותי ביותר. לעיתים ישנם קשיים משמעותיים בהשגת הרוב הדרוש כדי להתניע את תהליך השיפוץ. החוק בישראל קובע שעל מנת לאשר מהלך כזה יש להשיג רוב של לפחות שני שלישים מבעלי הנכסים בבניין, אולם במקרים רבים יש צורך פרקטי בהשגת תמיכה של כל הדיירים בביצוע מהלכים מסוימים.

בחינת הלך הרוח בקרב הדיירים היא קריטית בטרם נתחיל במהלך של שיפוץ חיצוני של דירה, הן במסגרת התמ"א 38 והן במידה ונעשה זאת באופן עצמאי.

יש לזכור ששיפוץ חיצוני גורם לרעש, לכלוך ומטרדי אבק ולכן את אתם מתכננים שיפוץ דירה פנימי כדאי לשלב בין השניים.

איך נשדרג את הבניין?

שיפוץ חיצוני יכול לכלול בין היתר:

  • הקמת, שיקום ובניית גינה חדשה לבניין
  • הוספת או הרחבת החניה, הוספת מכפיל חניה
  • הוספת שערים חשמליים
  • הוספת אינטרקום, מצלמות אבטחה ומערכות תקשורת נוספות
  • הטמנת קווי חשמל באדמה
  • הוספת מעלית או שיפות מעלית קיימת
  • שיפוץ ושיקום חזיתות
  • שיפוץ הלובי, תיבות דואר, שביל כניסה